Jak odstranit plíseň

Jak odstranit plíseň na stěně a udržet stěnu suchou?

Plíseň je nepříjemná záležitost, která už ztrpčila život nejednomu vlastníkovi bytu. Základní pravidlo jak odstranit plíseň, které vám pomůže vyhnout se plesnivým stěnám, je větrání a s tím spojená optimální vlhkost v prostorách. Vlhkost v interiéru by se měla pohybovat na úrovni 40-60%, zjistit se dá vlhkoměrem.

Cena za odstranění plísní

K zvýšené vlhkosti přispívá nedostatečné větrání, koupelna bez okna, nevhodně zvolený výkon ventilátoru v koupelně, časté vaření bez používání digestoře, sušení prádla v interiéru bez větrání, nábytek postavený blízko u stěny (vlhkost se neodpařuje a hromadí se na stěně), pěstování velkého množství květin v bytě.

Plísně a skvrny jdou společně ruku v ruce. Skvrny samy o sobě škodlivé nejsou, pokud jim nepředchází například vytopení, povodně, nebo zatékání zvenčí. Jestli je to váš případ, měli byste zpozornět a nebrat to na lehkou váhu. Estetické hledisko je jedna věc, ale zdravotní důsledky mohou být závažnější.

Jak zjistit příčinu plísně?

Jaký vliv na zdraví mají plísně v domácnosti?

Někdy je těžké zjistit, jestli plíseň vznikla kvůli špatnému stavebnímu zásahu nebo je způsobena chodem domácnosti. Zjistíte to tak, že se propracujete pod nátěr až k omítce. Jestli je stěna vlhká, problém je například v nedostatečné izolaci nebo v jiné stavební vadě. Jestli je podklad suchý, ke vzniku plísní přispíváte vy sami.

Tímto způsobem jsme zjišťovali příčinu plísně i u nás doma. Zjistili jsme, že podklad je suchý a vlhkost se udržuje jen v nejsvrchnější části stěny. Stavební vada to tedy nebyla, čímž se nám dost ulevilo, protože v případě vlhkosti v stavebních konstrukcích by se likvidace plísně dost prodražila.

Na vině tedy bylo náš způsob obývání bytu. Ale co s tím? I přes to, že jsme se snažili dodržovat doporučená opatření, často jsme větrali, používali při vaření digestoř, stejně jsme se plísně nemohli zbavit. Manžel se o tom bavil s kolegy v práci a ti mu doporučili konzultovat problém s nějakou osvědčenou firmou.

Na koho se obrátit s odstraněním plísní?

Vybrali jsme si A SERVIS LIPKA, s.r.o.. Technici firmy také prověřili, jestli chyba není ve stavebních konstrukcích a potvrdili nám naši domněnku, že si nadprůměrnou vlhkost způsobujeme sami. Doporučili nám pokračovat v pravidelném větrání a používání digestoře, navíc nám poradili, abychom lépe vytápěli místnosti.

Kromě toho nám vysvětlili…

Kromě toho nám vysvětlili, že nejlepší by bylo zlikvidovat plísně i se všemi zárodky, a stěnu, která vlhne, ošetřit LSG nátěrem. Jedná se o preventivní opatření, které vytvoří na povrchu neviditelnou vrstvu, jež zamezí pronikání vlhkosti dovnitř do stěny. Jakmile stěna nebude vlhnout, nevytvoří se ani příhodné prostředí pro plísně.

Pomocí čeho se zbavíme plísní v domě?

Na tento návrh jsme přistoupili a technici A SERVISU se mohli dát do práce. V prvním kroku došlo k mechanické likvidaci plísní. Místa, na kterém se plísně vyskytovaly, se postříkala kyselou chemií. Tím se zabránilo rozšíření plísní dále po bytě. Plísně se z nasáklé omítky odstranily kartáči ještě za mokra.

Na očištěnou stěnu se aplikovala LSG dezinfekce, která účinně likviduje mikroorganismy a působí dlouhodobě. Když se plíseň v místnosti objeví, není stěna jediné místo výskytu, v prostoru se totiž pohybují uvolněné plísňové spory, které mohou stěnu znovu zamořit, proto bylo nutné zlikvidovat i je.

Cena za odstranění plísní v domácnosti

K tomu se využil průmyslový vysavač, jímž technici pečlivě vysáli podlahu, stěny a všechno zařízení v místnosti. Aby se zajistila důkladná likvidace spor, musely se vodorovné povrchy ještě jednou očistit LSG dezinfekcí.

Jelikož v průběhu likvidace plísní ze stěn došlo k poškození malby, vymalovali nám technici firmy stěny nanovo. Podařilo se jim namíchat stejný odstín, jako měl zbytek pokoje.

V posledním kroku už jen stačilo nanést LSG nátěr s protiplísňovým účinkem. Nátěr je průhledný, na stěně není vůbec vidět. Přitom funguje perfektně. Vlhkost do stěny už neproniká, zeď je pěkně suchá a plísně už nemají možnost se u nás znovu zabydlet.

Related Post

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *