jak rychle odstranit plíseň Praha 4

Plísně v domácnosti a co s nimi. Jak odstranit plísně, jak správně určit příčinu jejich vzniku

Stále častěji se v našich domácnostech setkáváme s plísněmi. Nejsou jen problémem neudržovaných starých domů, ale postihují také novostavby, u kterých bychom to možná ani neočekávali. Plísně se stávají nejen lokálním ale také globálním problémem.

Mírná a teplá zima s nadprůměrným vlhkem a chladem poskytuje vhodné podmínky pro šíření plísní, jejichž výskyt mnohé z nás značně znepokojil. Začali jsme si klást otázky: Odkud se tady vzaly? jak odstranit plíseň?  Jak se jich zbavit? Jak jim předcházet?

plíseň na stěnách Praha 2

Co jsou to plísně

Plísně jsou nevyhnutelnou součástí přírody a mají v ní nezastupitelnou funkci. Jejich průnik z přírodního do umělého prostředí je proto logický. Na to, aby se rozmnožovaly, potřebují plísně jen trochu tepla, kyslík a především vlhko. Dokonce se obejdou i bez světla. Ideální je pro ně teplota 20 až 30 stupňů. Rozmnožují se sporami, které se šíří vzdušnou cestou, přímým přenosem z infikovaných zdrojů, jakými jsou např. potraviny, ovoce, zelenina, pokojové květiny, půda a vlastním plošným roztroušením.

Odhalíme je díky povlaku, který připomíná samet nebo vatu, a změně barvy původního podkladu. Jejich barevná škála je velká, od bílé přes žlutou, růžovou, oranžovou až po zelenou a tmavě černou. Také se prozradí charakteristickým zemitým pachem. Prorůstají hodně do hloubky a rozkládají nejen dřevo, ale také omítky nebo beton a jsou různě odolné vůči chemikáliím.

 

Místa jejich výskytu

Nejčastěji je objevíme na obvodových stěnách, stropech, parapetech, obkladech, mezi kachličkami a pod obkladem. Daří se jim také na podlahách, kobercích, textiliích, okenních a jiných tmelech, kuchyňských linkách, nátěrech, dřevě, nábytku i v bytovém prachu. Někdy se s nimi setkáme i na stavebních materiálech už ve chvíli realizace staveb, když výrobce dostatečně nechránil materiál proti napadení.

Jejich vznik je podporován trhlinami v omítce, tepelnými mosty, nedostatečnou tepelnou izolací, vzlínající vlhkostí ve zdivě a nedostatečným vysušením objektu po stavebních pracích. Vznik plísní může způsobit také nábytek postavený přímo u stěny a dosahující až ke stropu místnosti. V obou případech je totiž zabraňováno přirozenému proudění vzduchu, což vede k vysoké vlhkosti plíseň na zateplených fasádách Praha 2vzduchu. Živnou půdou pro plísně může být i starý a znečištěný povrch interiéru nebo vlhkost ve zdivě z prosakování nebo nesprávně vyspádovaného okapového chodníku kolem domu.

V první fázi plísně zasahují jen lokální povrch konstrukcí, vytváří na nich tmavé mokré fleky. Časem přerostou do souvislých ploch, rozšíří se plošně a také do hloubky, omítka začne opadávat a dojde k celkové destrukci zdiva.

 

Co podporuje jejich vznik

Na vzniku plísní se podílejí tyto faktory:

– nadměrné vlhko v místnostech, ve kterých se pracuje s vodou (kuchyně, koupelny, prádelny),

– nedostatečné větrání místností jako jsou komory, spíže, spížové skříně a sklepy,

– obytné místnosti s relativně vysokou vlhkostí vzduchu (ložnice),

– nesprávně využívané místnosti (nadměrné sušení prádla a pěstování velkého množství květin),

nevhodný druh vytápění (vytápění plynem může být zdrojem vyšší vlhkosti),

– omezované vytápění z důvodu vyšších cen za energii,

– riziko se zvyšuje také s omezením přirozeného větrání (např. po dodatečném utěsnění okenních křídel a dveří silikonem, polyuretanem nebo gumou, případně výměnou dřevěných oken za plastová, po zasklení balkónu, lodžie nebo vytvoření zimní zahrady).

 

Vliv plísní na zdraví lidí

máte doma plíseň? víme jak na to Praha 1Plísně jsou neestetickým, ničivým a hygienicky škodlivým faktorem v užívání domů. V minulosti se problematika kontaminace plísněmi brala jen jako okrajový problém. Přitom některé z nich již při nepatrném výskytu způsobují přecitlivělým osobám alergie a onemocnění, jako například poškození plic, žaludeční problémy, kopřivku, bolesti kloubů, trvalou únavu a migrény. Plísně mohou vyvolávat mykózy, často jsou příčinou astmatu.

 

Mnoho zkušeností s lokalizací a odstraňování plísně má A SERVIS LIPKA, s.r.o. Obecně lze říci, že postupuje ve čtyřech hlavních krocích:

  1. Nejprve musí odhalit pravou příčinu přetrvávání vlhkosti.
  2. Zvolí nejvhodnější sanační metodu.
  3. Postará se o důsledné odstranění plísně.
  4. Zabezpečí prevenci.

 

Bez důsledného dodržování těchto základních čtyř pravidel by boj s plísněmi neměl šanci. Technici servisu postupují při likvidaci plísně takto: Při sanaci konstrukcí a likvidaci plísní volí mechanické odstraňování plísní z povrchu škrabáním za mokra, aby se plísňové spory nešířily do vzduchu.

máte doma plíseň ve sklepě Praha 1

Aby se plíseň z očištěných plošek nešířila dále…

 

Aby se plíseň z očištěných plošek nešířila dále, nanese se na ně LSG – D dezinfekce, což je velice účinný a dlouhodobě působící přípravek bez chloru. Dále je nutné kromě viditelných projevů plísně zlikvidovat i ty, které nelze pouhým okem rozpoznat, tedy mikroskopické části nazývané spory. Tyto plísňové zárodky se pohybují vzduchem a mohou být volně rozesety po místnosti. Nechceme-li riskovat, že se náš příbytek opět zamoří plísněmi, je bezpodmínečně nutné zlikvidovat i spory. Technici firmy k tomu přistupují velice zodpovědně a odstraňování spor probíhá ve dvou krocích. V tom prvním pracují s průmyslovým vysavačem a odsávají plísňové zárodky ze stěn, podlah a předmětů v místnosti. Spolehlivou likvidaci volných spor potom zajistí nanesením dezinfekce na všechny vodorovné plochy.

Pokud by při těchto pracích došlo k poškození vašeho nátěru, zajistí technici novou výmalbu s odstínem namíchaným podle vašeho přání.

jak odstranit plíseň Praha 1Jeho vlastnosti zajistí ošetřené ploše neprodyšnost, vlhkost tak do ní nebude moci prostoupit, naopak je možné, aby z ní unikala. Na suchých zdech se tak plísně nezabydlí.

V zájmu našeho domu i našeho zdraví bychom se měli držet preventivních opatření, díky kterým můžeme předejít vzniku plísní i na neošetřených plochách. Hlavní zásadou je především pravidelné a dostatečné větrání, tím můžeme předejít vzniku vlhkosti a především možnému výskytu plísní.

 

Related Post

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *