Stále častěji se v našich domácnostech setkáváme s plísněmi. Nejsou jen problémem neudržovaných starých domů, ale postihují také novostavby, u kterých bychom to možná ani neočekávali. Plísně se stávají nejen lokálním ale také globálním problémem.
Mírná a teplá zima s nadprůměrným vlhkem a chladem poskytuje vhodné podmínky pro šíření plísní, jejichž výskyt mnohé z nás značně znepokojil. Začali jsme si klást otázky: Odkud se tady vzaly? jak odstranit plíseň? Jak se jich zbavit? Jak jim předcházet?
Co jsou to plísně
Plísně jsou nevyhnutelnou součástí přírody a mají v ní nezastupitelnou funkci. Jejich průnik z přírodního do umělého prostředí je proto logický. Na to, aby se rozmnožovaly, potřebují plísně jen trochu tepla, kyslík a především vlhko. Dokonce se obejdou i bez světla. Ideální je pro ně teplota 20 až 30 stupňů. Rozmnožují se sporami, které se šíří vzdušnou cestou, přímým přenosem z infikovaných zdrojů, jakými jsou např. potraviny, ovoce, zelenina, pokojové květiny, půda a vlastním plošným roztroušením.
Odhalíme je díky povlaku, který připomíná samet nebo vatu, a změně barvy původního podkladu. Jejich barevná škála je velká, od bílé přes žlutou, růžovou, oranžovou až po zelenou a tmavě černou. Také se prozradí charakteristickým zemitým pachem. Prorůstají hodně do hloubky a rozkládají nejen dřevo, ale také omítky nebo beton a jsou různě odolné vůči chemikáliím.
Místa jejich výskytu
Nejčastěji je objevíme na obvodových stěnách, stropech, parapetech, obkladech, mezi kachličkami a pod obkladem. Daří se jim také na podlahách, kobercích, textiliích, okenních a jiných tmelech, kuchyňských linkách, nátěrech, dřevě, nábytku i v bytovém prachu. Někdy se s nimi setkáme i na stavebních materiálech už ve chvíli realizace staveb, když výrobce dostatečně nechránil materiál proti napadení.
Jejich vznik je podporován trhlinami v omítce, tepelnými mosty, nedostatečnou tepelnou izolací, vzlínající vlhkostí ve zdivě a nedostatečným vysušením objektu po stavebních pracích. Vznik plísní může způsobit také nábytek postavený přímo u stěny a dosahující až ke stropu místnosti. V obou případech je totiž zabraňováno přirozenému proudění vzduchu, což vede k vysoké vlhkosti vzduchu. Živnou půdou pro plísně může být i starý a znečištěný povrch interiéru nebo vlhkost ve zdivě z prosakování nebo nesprávně vyspádovaného okapového chodníku kolem domu.
V první fázi plísně zasahují jen lokální povrch konstrukcí, vytváří na nich tmavé mokré fleky. Časem přerostou do souvislých ploch, rozšíří se plošně a také do hloubky, omítka začne opadávat a dojde k celkové destrukci zdiva.
Co podporuje jejich vznik
Na vzniku plísní se podílejí tyto faktory:
– nadměrné vlhko v místnostech, ve kterých se pracuje s vodou (kuchyně, koupelny, prádelny),
– nedostatečné větrání místností jako jsou komory, spíže, spížové skříně a sklepy,
– obytné místnosti s relativně vysokou vlhkostí vzduchu (ložnice),
– nesprávně využívané místnosti (nadměrné sušení prádla a pěstování velkého množství květin),
– nevhodný druh vytápění (vytápění plynem může být zdrojem vyšší vlhkosti),
– omezované vytápění z důvodu vyšších cen za energii,
– riziko se zvyšuje také s omezením přirozeného větrání (např. po dodatečném utěsnění okenních křídel a dveří silikonem, polyuretanem nebo gumou, případně výměnou dřevěných oken za plastová, po zasklení balkónu, lodžie nebo vytvoření zimní zahrady).
Vliv plísní na zdraví lidí
Plísně jsou neestetickým, ničivým a hygienicky škodlivým faktorem v užívání domů. V minulosti se problematika kontaminace plísněmi brala jen jako okrajový problém. Přitom některé z nich již při nepatrném výskytu způsobují přecitlivělým osobám alergie a onemocnění, jako například poškození plic, žaludeční problémy, kopřivku, bolesti kloubů, trvalou únavu a migrény. Plísně mohou vyvolávat mykózy, často jsou příčinou astmatu.
Mnoho zkušeností s lokalizací a odstraňování plísně má A SERVIS LIPKA, s.r.o. Obecně lze říci, že postupuje ve čtyřech hlavních krocích:
- Nejprve musí odhalit pravou příčinu přetrvávání vlhkosti.
- Zvolí nejvhodnější sanační metodu.
- Postará se o důsledné odstranění plísně.
- Zabezpečí prevenci.
Bez důsledného dodržování těchto základních čtyř pravidel by boj s plísněmi neměl šanci. Technici servisu postupují při likvidaci plísně takto: Při sanaci konstrukcí a likvidaci plísní volí mechanické odstraňování plísní z povrchu škrabáním za mokra, aby se plísňové spory nešířily do vzduchu.
Aby se plíseň z očištěných plošek nešířila dále…
Aby se plíseň z očištěných plošek nešířila dále, nanese se na ně LSG – D dezinfekce, což je velice účinný a dlouhodobě působící přípravek bez chloru. Dále je nutné kromě viditelných projevů plísně zlikvidovat i ty, které nelze pouhým okem rozpoznat, tedy mikroskopické části nazývané spory. Tyto plísňové zárodky se pohybují vzduchem a mohou být volně rozesety po místnosti. Nechceme-li riskovat, že se náš příbytek opět zamoří plísněmi, je bezpodmínečně nutné zlikvidovat i spory. Technici firmy k tomu přistupují velice zodpovědně a odstraňování spor probíhá ve dvou krocích. V tom prvním pracují s průmyslovým vysavačem a odsávají plísňové zárodky ze stěn, podlah a předmětů v místnosti. Spolehlivou likvidaci volných spor potom zajistí nanesením dezinfekce na všechny vodorovné plochy.
Pokud by při těchto pracích došlo k poškození vašeho nátěru, zajistí technici novou výmalbu s odstínem namíchaným podle vašeho přání.
Jeho vlastnosti zajistí ošetřené ploše neprodyšnost, vlhkost tak do ní nebude moci prostoupit, naopak je možné, aby z ní unikala. Na suchých zdech se tak plísně nezabydlí.
V zájmu našeho domu i našeho zdraví bychom se měli držet preventivních opatření, díky kterým můžeme předejít vzniku plísní i na neošetřených plochách. Hlavní zásadou je především pravidelné a dostatečné větrání, tím můžeme předejít vzniku vlhkosti a především možnému výskytu plísní.