vianocne trhy budapest

Neodolateľná vôňa Vianoc

Bez vianočných trhov by bol váš november a december ako adventný veniec bez sviečok. Preto vás veľmi radi odvezieme na miesta, ktoré sa v minuloročnom verejnom hlasovaní ocitli v prvej desiatke najkrajších vianočných trhov v Európe. Ich vône cítiť široko-ďaleko a každý z nich má originálnu príchuť, ktorej by bola škoda odolať. Nech sa páči, nasadnite.

Vianočné trhy v Bratislave

Vianočné trhy v slovenskej metropole sa síce v rebríčku najlepších neobjavili, ale ich nenapodobiteľná atmosféra blízkosti láka aj návštevníkov z okolitých i vzdialenejších krajín. Hlavné, Hviezdoslavovo, Františkánske a Primaciálne námestie spolu s Nádvorím Starej radnice ponúkajú krásne zákutia, v ktorých sa spájajú vône vareného vína, vianočného punču, pečienky, zemiakových placiek, štrúdle či lokší s plnkami od výmyslu sveta. A kým sa z pódia ozývajú vianočné koledy, môžete si vo vyše stovke stánkov vyberať ručné výrobky zo skla, keramiky, šúpolia, textilu, dreva, medu, vosku, originálne vianočné ozdoby, ale aj oblátky, vianočné pečivo alebo tradičné syry a iné mliečne pochúťky. Prípadne si obuť korčule a na ľadovej ploche na Primaciálnom námestí aspoň na chvíľu zabudnúť na predvianočný zhon.

Vianočné trhy v Budapešti

Vörösmartyho námestie patrí v adventnom období medzi najvyhľadávanejšie miesta v Európe. V 122 drevených domčekoch nájdete plno ľudovoumeleckých výrobkov od dodávateľov, ktorých starostlivo vyberá odborná porota a, samozrejme, mnoho skvelých pochúťok. Kürtös kalács, štrúdle, langoše, pečené gaštany, pečienku, maďarský guláš, halászlé, pečené prasa, plnenú kapustu, foie gras ale aj varené víno, punč alebo krampampulu – výrazne odlišnú od tej, ktorá sa popíja v Banskej Štiavnici.

Jednou z najväčších atrakcií vianočného trhu v Budapešti je otváranie okien adventného kalendára v budove slávnej cukrárne Gerbeaud. Nielenže sa od začiatku decembra do Štedrého dňa oplatí každý deň počkať na piatu hodinu popoludní, keď sa za sprievodu orchestra a svetelných efektov odkryje ďalšie okienko, ale stojí za to navštíviť aj samotnú cukráreň s nepreberným množstvom delikates vlastnej výroby. Okrem toho sa však na hlavnom pódiu vianočného festivalu vystrieda 160 rôznych vystúpení – od folku cez džez, soul, tanec až po bábkové divadlo. Pre deti sú pripravené aj dielničky, v ktorých si môžu vyrobiť hračky, sviečky či pohľadnice. Šiesteho decembra sa určite dostaví aj Mikuláš, ale živý betlehem bude vianočný trh v Budapešti zdobiť po celý čas.

Bratislava Viedeň letisko vás tam odvezie.

Vianočné trhy vo Viedeni

Od polovice novembra je plná vianočných stánkov aj rakúska metropola. Hoci je Christkindlmarkt pred viedenskou radnicou so svojimi 150 predajcami najväčší a najznámejší, mimoriadne atraktívne sú aj mnohé iné v rôznych častiach Viedne. Napríklad vo vianočnej dedinke na námestí Márie Terézie medzi Umelecko-historickým a Prírodovedným múzeom nájdete 60 stánkov s remeselnými výrobkami, darčekmi a tradičnými pochúťkami. V nádhernom prostredí zámku Schönbrunn zasa prezentuje svoje umenie 80 vystavovateľov z Rakúska a okolitých krajín. Okrem keramiky, sviečok, umeleckých bábok, vlnených výrobkov či plechových hračiek tu však môžete obdivovať aj umenie gospelových a dychových súborov a svoje deti zabaviť vo vianočnej dielničke či pri betleheme. Určite stojí za to vidieť aj Staroviedenský Christkindlmarkt na námestí Freyung známy od roku 1772, trhy na Štefanskom námestí s rakúskymi produktmi vysokej kvality, Vianočnú dedinku na zámku Belvedere a mnohé ďalšie.

Najväčšiu pozornosť však púta vianočný trh na Radničnom námestí, kde stánky lákajú kandizovaným ovocím, pečenými gaštanmi, cukrovou vatou, praclíkmi, ovocím v čokoláde, punčom, vareným vínom, vianočnými ozdobami, hračkami a remeselnými výrobkami. Čarovnú atmosféru umocňuje priľahlý park plný ozdobených stromov, ale tiež Vianočný Express, kolotoč a poníky, z ktorých majú radosť najmladší návštevníci trhov.

Related Post

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *