Prostriedky na odstraňovanie plesní

Ako odstrániť pleseň na stene a udržať stenu suchú? Odstránenie plesní Rožňava

Pleseň je nepríjemná záležitosť, ktorá už strpčila život nejednému vlastníkovi bytu. Základné pravidlo, ako odstrániť pleseň, ktoré vám pomôže vyhnúť sa plesnivým stenám, je vetranie a s tým spojená optimálna vlhkosť v priestoroch. Vlhkosť v interiéri by sa mala pohybovať na úrovni 40 – 60 %. Zistiť sa dá vlhkomerom. K zvýšenej vlhkosti prispieva nedostatočné vetranie, kúpeľňa bez okna, nevhodne zvolený výkon ventilátora v kúpeľni, časté varenie bez používania digestora, sušenie bielizne v interiéri bez vetrania, nábytok postavený blízko pri stene (vlhkosť sa neodparuje a hromadí sa na stene) nebo pestovanie veľkého množstva kvetín v byte.

Plesne a škvrny idú spoločne ruka v ruke. Škvrny samy o sebe škodlivé nie sú, pokiaľ im nepredchádza napríklad vytopenie, povodne, alebo zatekanie zvonku. Ak je to váš prípad, mali by ste spozornieť a nebrať to na ľahkú váhu. Estetické hľadisko je jedna vec, ale zdravotné dôsledky môžu byť závažnejšie.

Ako zistiť príčinu plesne?

Niekedy je ťažké zistiť, či pleseň vznikla kvôli zlému stavebnému zásahu alebo je spôsobená chodom domácnosti. Zistíte to tak, že sa prepracujete pod náter až k omietke. Ak je stena vlhká, problém je napríklad v nedostatočnej izolácii alebo v inej stavebnej vade. Ak je podklad suchý, k vzniku plesní prispievate vy sami.

Týmto spôsobom sme zisťovali príčinu plesne aj u nás doma. Zistili sme, že podklad je suchý a vlhkosť sa udržiava len v najvrchnejšej časti steny. Stavebná vada to teda nebola, čím sa nám dosť uľavilo, pretože v prípade vlhkosti v stavebných konštrukciách by sa likvidácia plesne dosť predražila.

Plesni sa u nás páčilo a nechcela preč

Na vine bol náš spôsob obývania bytu. Ale čo s tým? Aj cez to, že sme sa snažili dodržiavať odporúčané opatrenia, často sme vetrali, používali pri varení digestor, rovnako sme sa plesne nemohli zbaviť. Manžel sa o tom bavil s kolegami v práci a tí mu odporučili konzultovať problém s nejakou osvedčenou firmou.

Vybrali sme si A SERVIS LIPKA, s.r.o., Prostriedky na odstraňovanie plesní. Technici firmy tiež preverili, či chyba nie je v stavebných konštrukciách a potvrdili nám našu domnienku, že si nadpriemernú vlhkosť spôsobujeme sami. Odporučili nám pokračovať v pravidelnom vetraní a používaní digestora. Navyše nám poradili, aby sme lepšie vykurovali miestnosti.

Okrem toho nám vysvetlili, že najlepšie by bolo zlikvidovať plesne aj so všetkými zárodkami, a stenu, ktorá vlhne, ošetriť LSG náterom. Ide o preventívne opatrenie, ktoré vytvorí na povrchu neviditeľnú vrstvu. Tá zamedzí prenikaniu vlhkosti dovnútra do steny. Akonáhle stena nebude vlhnúť, nevytvorí sa ani príhodné prostredie pre plesne.

Odstraňovanie plesne nie je žiadna sranda

Na tento návrh sme pristúpili a technici A SERVISU sa mohli dať do práce. V prvom kroku došlo k mechanickej likvidácii plesní. Miesta, na ktorom sa plesne vyskytovali, sa postriekali kyslou chémiou. Tým sa zabránilo rozšíreniu plesní ďalej po byte. Plesne sa z nasiaknutej omietky odstránili kefami ešte za mokra.

Na očistenú stenu sa aplikovala LSG – D dezinfekcia, ktorá účinne likviduje mikroorganizmy a pôsobí dlhodobo. Keď sa pleseň v miestnosti objaví, nie je stena jediné miesto výskytu. V priestore sa totiž pohybujú uvoľnené plesňové spóry, ktoré môžu stenu znovu zamoriť, preto bolo nutné zlikvidovať aj ich. K tomu sa využil priemyselný vysávač, ktorým technici starostlivo vysali podlahu, steny a všetko zariadenie v miestnosti. Aby sa zabezpečila dôkladná likvidácia spor, museli sa vodorovné povrchy ešte raz očistiť LSG – D dezinfekciou.

Pleseň už nemá žiadnu šancu

Keďže v priebehu likvidácie plesní zo stien došlo k poškodeniu maľby, vymaľovali nám technici firmy steny nanovo. Podarilo sa im namiešať rovnaký odtieň, ako mal zvyšok izby.

V poslednom kroku už len stačilo naniesť LSG náter s protiplesňovým účinkom. Náter je priehľadný, na stene nie je vôbec vidieť. Pritom funguje perfektne. Vlhkosť do steny už nepreniká, múr je pekne suchý a plesne už nemajú možnosť sa u nás znovu zabývať.

Related Post

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *