kondomy

Kondómy

Čo je to kondóm, resp. prezervatív sme sa učili už na základnej škole, a to z dôvodu dostatočného poučenia o tom, na čo slúži. Ide o ochranný prostriedok, ktorý sa umiestňuje na penis z dôvodu zabránenia počatiu dieťaťa a prenosu sexuálne prenosných chorôb. Medzi najčastejšie sexuálne prenosné choroby, ktoré sú zdraviu nebezpečné, patria syfilis, HIV a kvapavka.

História kondómov

Prvé zmienky o kondómoch boli zaznamenané v prvom storočí nášho letopočtu, kedy ľudia začali využívať prezervatívy ako ochranu pred pohlavnými chorobami. Spočiatku boli vyrábané z tkaných látok, ktoré však neboli dostatočnou ochranou. Neskôr sa začali kondómy vyrábať z ovčích čriev a zvieracích blán, vďaka čomu boli o niečo spoľahlivejšie, ale i pohodlnejšie. V 19. storočí bola prvá zmienka o tom, že najefektívnejšie bude vyrábať kondómy z gumy, čo sa však odzrkadlilo na ich vysokej cene, a teda si ich väčšina ľudí nemohla z finančného hľadiska dovoliť. Našťastie, postupom času bola cena kondómov nižšia a nižšia, vďaka čomu sa stali súčasťou intímneho života väčšiny ľudí na celom svete.

Aké druhy kondómov poznáme?

V súčasnosti poznáme rôzne typy kondómov, ktoré sú vyrábané z rôznych materiálov. Medzi najobľúbenejšie patria latexové, polyisoprénové a polyuretánové kondómy. Rozlišujeme ich taktiež podľa veľkostí, ale i podľa čoho, či sú lubrikované alebo nie. Môžu sa odlišovať podľa povrchu i tvaru, ba dokonca je možné siahnuť po voňavých kondómoch, ktoré sú spomedzi ostatných najpreferovanejšie.

Ako správne nasadiť kondóm?

V prvom rade je dôležité opatrne otvoriť fóliový obal, v ktorom sa nachádza kondóm. Následne kondóm vyberte, pevne stlačte jeho koniec, aby ste vytlačili vzduch, ktorý v ňom mohol zostať. Totiž, vzduchové bubliny môžu spôsobiť jeho natrhnutie. Pokiaľ ste sa zbavili prípadného vzduchu, kondóm navlečte na celý penis a dajte pozor, aby ste ho natiahli len jedným smerom.

 

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *