výškové práce

Čistenie ťažko dostupných a krehkých okien

Posledných pár rokov dobrovoľne pomáham ako kostolník. Náš kostol je pekne zachovalý, tohto roku oslavoval 200 rokov od svojho založenia. Je to už pekný vek, ktorý by bolo škoda neosláviť. K oslave bolo nutné dať kostol do pucu. Kostol je samozrejme upratovaný pravidelne, ale nie všetky miesta sú dobre dostupné, aby sme sa nimi mohli zaoberať. Napríklad okná sú kameňom úrazu. Nachádzajú sa vo výške odhadom asi tak 5 – 10 metrov nad zemou. Preto už pekne dlhú dobu neboli umyté. Keď by sa toho chcel chopiť dobrovoľník, nemá riadne istenie a na upratovaciu firmu nemá naša fara dostatok prostriedkov.

Ale tohto roku bolo kvôli výročiu nutné okná umyť. Našťastie sa našiel darca, ktorý na zaplatenie upratovacej firmy prispel. S pánom farárom sme vyberali vhodného kandidáta. Páčila sa nám firma, čistenie fasád. Vyzeralo to, že majú potrebné skúsenosti s umývaním okien vo výškach, tiež potrebnú kvalifikáciu a istenie.

Najskôr sme sa servisu pýtali, či sú schopní dostať sa aj k tak ťažko dostupným oknám, aké má náš kostol, a tiež, či je možné využiť pri ich umývaní šetrnú techniku, ktorá by náš kostol a okná nijako neponičila. Odpovedali, že majú skúsenosti aj s omnoho horšie dostupnými miestami, využívajú horolezeckú techniku a ramená montážnych plošín a zaručili sa nám, že kostol, okná ani rámy nepoškodia.

A naozaj, zamestnanci pracovali veľmi opatrne, dbali na všetky bezpečnostné opatrenia a kostolné okná sa rýchlo leskli čistotou. Na niektorých oknách bolo poznať, že sú krehkejšie, ale pracovníci si dali záležať a žiadne z nich nepoškodili. S výsledkom ich práce sme boli veľmi spokojní a dobre pripravení k oslave.

Related Post

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *